A CPLOL, az Európai Unió Logopédusainak Állandó Bizottsága kezdeményezésének szellemében a Magyar Logopédusok Szakmai Szövetsége, mint a CPLOL állandó teljes jogú tagja, ebben az esztendőben is felhívást intéz a hazai logopédusokhoz, logopédiai szakmai szervezetekhez, logopédiai ellátást végző közoktatási és egészségügyi, szociális  intézményekhez, alapítványokhoz, egyesületekhez, logopédusképzést nyújtó felsőoktatási intézményekhez, hogy csatlakozzanak a Logopédia Európai Napja kezdeményezéshez, és nyissák ki kapuikat, mutassák meg településük lakóinak, vezetőinek, az érintettek hozzátartózóinak, az érdeklődőknek, hogy mit jelent a logopédiai tevékenység, mit tesznek a kommunikációs zavarok megszüntetése, enyhítése, az érintettek támogatása érdekében.

Kérjük, látogassanak el az MLSZSZ honlapjára, csatlakozzanak a kezdeményezésünkhöz, küldjék el tervezett programjukat, hogy azt az MLSZSZ honlapján népszerűsíthesse.

A programokat az MLSZSZ ebben az évben is központi sajtótájékoztatóval népszerűsíti. Címünk: info kukac mlszsz.hu

 

2017 évének témája a NYELÉSI (EVÉSI/IVÁSI) ZAVAROK (DYSPHAGIA)

Minden évben e nap megünneplésére az Európai Unióban azért kerül sor, hogy felhívjuk a figyelmet a különböző kommunikációs zavarok következményeire, az érintettek életére gyakorolt hatására. Ebben az esztendőben a nyelési zavarok (dysphagia) került a fókuszba. Célunk az ismeretnyújtás a gyermekkori és felnőttkori nyelési zavarokról, az elérhető szolgáltatásokról, és a nyelési zavarok típusának megfelelő beavatkozási, támogatási lehetőségekről, terápiás irányokról.

Az evési, ivási, nyelési nehézségben - összefoglalóan diszfágia - minden életkori csoport érintett lehet.  Bármely életkorban jelentkezhet, különböző kóroki háttérrel,  beleértve ebbe a fejlődési rendellenességeket, testi fogyatékosságot, kognitív zavarokat, agyi/koponya sérüléseket, stroke-ot, progresszív betegségeket, mint a demencia és a daganatos betegségek.  A nyelési zavar alultápláltsághoz, dehidratációhoz, mellkasi/tüdő fertőzésekhez vagy fulladáshoz vezethet, és negatívan befolyásolhatja az érintettek pszihés állapotát is.

Ha ön úgy gondolja, hogy saját maga vagy környezetében az a személy, akiről gondoskodik evési, ivási, nyelési zavarokkal küszködik, nagyon fontos, hogy olyan személyhez forduljon tanácsért, aki ebben segíteni tud. Ez a személy lehet logopédus (nyelv- és beszédterapeuta), lehet orvos (foniáter), szakképzett nővér vagy akár dietetikus is. Ha nem biztos abban, hogy kihez kellene fordulnia, a legcélravezetőbb, ha a háziorvosát keresi fel először. Nagyon fontos, hogy olyan segítő szakembert találjon, aki rendelkezik a megfelelő szakképzettséggel, tudással, mert a nyelési zavarok hatással lehetnek a testi egészségre és befolyásolhatják a közérzetet is. További információkért, felvilágosításért forduljon a területileg illetékes (felnőtt) logopédiai szolgáltatást is nyújtó intézményhez.

(Forrás: cplol.eu)

Budapest, 2017. február 17.


Magyar Logopédusok Szakmai Szövetsége Egyesület